Bergslagsakademin


Tankesmedjan Bergslagsakademin är en kreativ arena och experimentell verkstad för strategiska framtidsfrågor i Bergslagen. I tankesmedjan testar vi olika arbetssätt genom kunskap, mötesplatser och samverkan mellan det offentliga, näringslivet och högskolor/universitet i Bergslagen. Den långsiktiga visionen är bidra till attraktivitet, tillväxt och samhällsutveckling i Bergslagen.

Boka dagen!

Konferens Bergslagen 2030 - tema Attraktivitet - den 6 februari 2019 i Borlänge


För andra gången arrangerar Intresseföreningen Bergslaget inom ramen för projektet Bergslagsakademin konferensen Bergslagen 2030. I år handlar det om hur vi i Bergslagens kommuner kan arbeta med attraktivitet ur ett antal olika perspektiv, för att långsiktigt bygga ett attraktivt och hållbart Bergslagen.
  • Hur bygger man en attraktiv kommun och vad spelar tillit för roll i en kommuns utveckling och attraktivitet?
  • Hur kan man arbeta för ett attraktivt näringslivsklimat?
  • Är platsmarknadsföring reklam eller platsutveckling? Hur jobbar man framgångsrikt med att attrahera invånare, investerare och besökare?
I programmet medverkar bl a:
Knut Vareide,forskningsledare och analytiker inom attraktivitet, Telemarksforsking i Norge.
Helena Nordström,Placebrander, aktuell författare till boken Platsmarknadsföring.
Jan Amcoff, docent i kulturgeografi, Uppsala universitet, om befolkning och flyttningsmönster
Angelica Ekholm, näringslivschef, Borlänge kommun.
Jan Bohman, kommunstyrelsens ordförande Borlänge och ordförande i Intresseföreningen Bergslaget.

Målgrupp:Ledande politiker, tjänstemän med ansvar för strategisk utveckling och kommunikation från Intresseföreningens medlemskommuner och regioner i Bergslagen, näringsliv, näringslivsorganisationer, Science Parks och lärosäten.

Konferensprogram med anmälan kommer längre fram.
Tills dess hoppas vi att du noterar datumet i din kalender!

Välkommen!
 



 

Projektledare

Christina Westerlund
christina.westerlund@bergslaget.se
072-214 00 93


 

Arbetsgrupp 2018

Carina Emtebrink Avesta kommun carina.emtebrink@avesta.se 0226-64 50 36
Ulrika Hagen Borlänge kommun ulrika.hagen@borlange.se 0243-743 83
Per-Olof Herou Hedemora kommun per-olof.herou@hedemora.se 0225-341 86
Tommy Berglund Ludvika kommun tommy.berglund@ludvika.se 0240-565 461
Charlotta Strengbom Fagersta kommun charlotta.strengbom@fagersta.se 0223-448 62
Tobias Back Norbergs kommun tobias.back@norberg.se 0223-290 10
Daniel Fagerlund Lindesbergs kommun daniel.fagerlund@lindesberg.se 079-060 45 06
Maria Thiery Wase Filipstads kommun maria.thiery.wase@filipstad.se 070-274 11 08
Tillfälligt vakant Nora kommun

Kontakt: Filipstads representant Storfors kommun

Anders Edström Intresseföreningen Bergslaget anders.edstrom@bergslaget.se 070-208 37 04

 

Vill du medverka i Bergslagsakademin?

I vårt erbjudande om deltagande i Bergslagsakademin kan du läsa mer om vad vi erbjuder för dig som representerar en kommun/region, vad det kostar att vara medlem i Bergslagsakademin och hur vi arbetar. Kommer du från näringslivet eller en högskola/universitet och är intresserad av att medverka i Bergslagsakademin? Kontakta oss gärna! Bergslagsakademin ska vara en tankesmedja mellan de offentliga, näringslivet och högskolor/universitet i Bergslagen och vi vill gärna samverka med ditt företag eller den högskola/universitet som du representerar.
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Konferensen 2017 -  "Bergslagen 2030" - samverkan och sociala innovationer för en hållbar framtid 

Den 10 november 2017 arrangerade vi en konferens kring social hållbarhet i Lindesberg, som vi kallade för Bergslagen2030. Vi står inför flera utmaningar, men också möjligheter, när det gäller social hållbarhet i Bergslagen och att nå framgång i arbetet med att förverkliga FN:s hållbarhetsmål (Agenda2030). Därför arrangerade vi Bergslagen2030, en som en mötesplats för mer kunskap och inspiration om social hållbarhet. Konferensen hade tydligt framtidsfokus och tillsammans diskuterade man hur man kan arbeta gränsöverskridande och medverka till en mer socialt hållbar samhällsutveckling i Bergslagen. På konferensen medverkade förtroendevalda och tjänstepersoner verksamma i Bergslagens regioner och kommuner, näringsliv och akademi.


Dokumentationen från dagen hittar du HÄR






 
Senast ändrad 2018-12-17 09:37:53